Suradnja s HOŠIG-om – partnerstvo i razmjena

Autor: Inez Birolla Sić, 1. 12. 2022.

Lijepu suradnju s Hrvatima u Mađarskoj isplanirali smo u ovogodišnjem kurikulu te smo prvi dio plana ostvarili od 21. do 24. studenoga. Ravnateljica Ivka Nevistić, pedagoginja Marija Ćubelić i profesorice Lucija Baljkas, Marina Džidžić, Anamarija Jelić te Mirna Kordić povele su 15 učenika na Tjedan hrvatske kulture u Budimpeštu, u Hrvatski vrtić, osnovnu školu, gimnaziju i đački dom, skraćeno – HOŠIG.

Imali smo priliku boraviti u đačkom domu, a prvi dan ravnateljica Ana Gojtan srdačno nas je dočekala i provela kroz sve prostorije kako bismo dobili uvid u funkcioniranje ustanove. Svi djelatnici i učenici HOŠIG-a bili su pravi domaćini, proveli su nas Budimpeštom pokazujući znamenitosti, ali i ukazujući na mađarske specijalitete koje moramo probati prije odlaska. Bili smo u prekrasnoj zgradi mađarskoga parlamenta, u Muzeju lijepih umjetnosti, posjetili smo hrvatsko veleposlanstvo, a uživali smo i u adventskom gradskom programu. Naše profesorice održale su nastavne sate hošigovcima, dok su naši učenici bili na nastavi narodnoga plesa i povijesti kod profesora iz HOŠIG-a. Važnost ove suradnje upravo je u tome da mladi Hrvati u Mađarskoj što više budu izloženi hrvatskom jeziku, pa tako i na onim predmetima kao što su Biologija i Matematika, koje im predaju profesori koji govore samo mađarski jezik. Našim učenicima bilo je zanimljivo i korisno upoznati se s bunjevačkom kulturnom baštinom, s mađarskom kulturom, a dio toga mogli su vidjeti na programu Tjedna hrvatske kulture nakon što je ravnateljica Gojtan otvorila Tjedan. Učenici iz HOŠIG-a prikazali su predstavu o kraljevima Kolomanu i Beli IV, uz mnogo narodnog plesa. Naša škola predstavila se na Tjednu pjesmom, ravnateljičinom prezentacijom, recitacijama, filmom o Dori i Juri. Recitirajući sa žarom pjesme o hrvatskom jeziku, Marta Šprišić i Lovro Medved opravdali su povjerenje profesorice Mirne Kordić i oduševili publiku. Osim službenijeg dijela programa svaki dan je bilo i natjecateljskih aktivnosti, poput glazbenog natjecanja i povijesnog kviza. Učenici Sedme iskazali su se u oba aspekta te je tako naša Tea Jagatić osvojila 2. mjesto za svoj nastup s pjesmom Another love, Toma Odella, a naši dečki predvođeni profesoricom Marinom Džidžić osvojili su 1. mjesto na povijesnom kvizu. Puni dojmova vratili smo se u Hrvatsku razmišljajući o tome što ćemo mi pripremiti kada nam u proljeće oni dođu u posjet. Sve dobre ideje dobrodošle su!

« Svibanj 2024 »