Završna mobilnost u sklopu projekta The Magical World of Math odvila se u Izmiru i okolici od 5. do 10. svibnja 2025. godine. U njemu su sudjelovale učenice Josipa Bešlić, Marija Natalie Murković, Anja Škiljan i Nia Terglav u pratnji nastavnika Inez Birolla Sić i Josipa Jukića. Domaćini iz Turske priredili su bogat, ali opušten program koji je ispunio naša očekivanja u svakom pogledu. Po dolasku u zračnu luku u ponedjeljak poslijepodne učenici su smješteni u obitelji u različitim dijelovima grada, a nastavnici u hotel na zapadnom rubu grada, bliže školi domaćinu Çiğli Fen Lisesi. Prilagođavanje prostoru odradili smo uz prigodnu večeru u dijelu grada koji je nekada bio poznat po uzgoju lubenica, Bostanlıju, kušavši izbor njihovih pidea, jela slična našim pitama/štrudlama, ali u tzv. otvorenoj varijanti više nalik pizzama.



U utorak smo boravili u školi domaćinu gdje je priređeno otvorenje programa uz prezentacije o školi, gradu i lokalitetima koje ćemo posjetiti. Ugodno iznenađenje bio je kratki folklorni ples dvoje učenika na ulazu u školu te glazbeni dio programa u kojemu je nastavnica iz glazbenog otpjevala pjesme na jezicima partnera: turskom, grčkom, talijanskom i hrvatskom. Moramo priznati, nije joj bilo lako! Nakon obilne zakuske odradili smo “šetnju” po školi igrajući kviz, potom su učenici imali obuku u programiranju potrebnu za izradu digitalne verzije naše igre, što je ostalo za dovršiti u narednih mjesec dana. Također smo sudjelovali u radionici tradicionalnog bojanja keramike u kojoj smo si izradili šalice i tanjuriće za uspomenu. Poslijepodne smo obišli „Bird Paradise“, obližnje zaštićeno područje u delti rijeke Gediz uz prigodno predavanje dvojice inženjera zaposlenih u Parku. Prvi dan okrunili smo zajedničkom večerom svih sudionika gdje smo uživali u različitim verzijama kebaba i sličnih jela.



U srijedu smo se uputili na cjelodnevni izlet u Efez u sklopu kojega smo obišli i mjesto na kojem su živjeli sv. Ivan evanđelist i Djevica Marija, kao i ostatke antičkog Efeza u kojemu su osobito upečatljivi ostatci Celsusove knjižnice i drugog najvećeg grčkog antičkog kazališta (najveće je u Epidauru). Prostrane i plodne nizine u ovom dijelu egejskog priobalja zorno pokazuju zašto su Grci ovdje rano podizali velike i uspješne gradove u čijoj se arhitekturi lako mogu uočiti brojni primjeri zlatnoga reza. Poslijepodne posjetili smo Matematičko selo u mjesto Selҫuku u kojemu nam je poznati turski matematičar, nositelj brojnih priznanja i nagrada, Ali Nesin održao radionicu pod nazivom Random Walk. Prije povratka uživali smo u okusima brojnih lokalnih specijaliteta baziranih na voću koje se nude na štandovima u selu.


Treći dan službenog dijela posjetili smo znanstveni sajam u školi domaćinu pod nazivom Tubitak gdje su nas učenici upoznali s projektima kojima su se bavili tijekom godine. Neki od njih vrlo su maštoviti, dapače, nude povoljnija i praktičnija rješenja od trenutno dostupnih na tržištu – setovi za izoliranje DNK, jednostavniji algoritmi za umjetnu inteligenciju i slično. Poslijepodne obišli smo povijesnu jezgru grada – četvrt Konak – s poznatom Sat kulom, starim tornjem s dizalom i središnjim bazarom prepunim trgovina i tradicionalnih ugostiteljskih objekata. Obavezan dio bilo je kušati kavu pripremljenu u vrućem pijesku uz čašicu slatkog pića – serbet. Večer je bila slobodna, a za nas nastavnike organizirana je večera uz tradicionalnu glazbu uživo.
Posljednji dan programa okupili smo se u parku uz plažu kako bi učenici zajednički izradili plakat na temu zlatnog reza i projekta u kojemu su sudjelovali. Nakon toga podijeljeni su certifikati i počele su pripreme za povratak. Kako smo imali čitavo poslijepodne pred nama, zahvaljujući kolegicama iz Turske, obišli smo obližnje ljetovalište Foҫu i uživali u lijepim pogledima uz obalu.
Pomalo tužni zbog rastanka, ali prepuni lijepih dojmova vratili smo se u subotu predvečer u Zagreb letom preko Istanbula. Divan projekt ide svom kraju. Nadamo se da će ovakvih suradnji i projekata biti i ubuduće.